وبلاگ
۱۵ شهریور ۱۴۰۱

علائم خرابی سنسور اکسیژن

علائم خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن چگونه کار می کند؟

موتور احتراق داخلی وسیله نقلیه شما همیشه پس از مشتعل شدن مخلوط هوا و سوخت در سیلندرهای آن گازهای خروجی تولید می کند. این گازها حاوی عناصر مختلف زیادی مانند کربن و اکسیژن هستند. در منیفولد اگزوز، قطعه ای به نام سنسور اکسیژن وجود دارد که سطح اکسیژن این گازهای خروجی را هنگام خروج از موتور پیگیری می کند. این اکسیژنی است که در هنگام احتراق هوا و سوخت اولیه نسوخته است. پس از اینکه سنسور اکسیژن سطح اکسیژن را تشخیص داد، این اطلاعات را به ماژول کنترل موتور ارسال می کند. البته این کامپیوتر مرکزی است که تمام سیستم‌ های خودرو را مدیریت می‌کند و با انواع حسگرهای مختلف که درون آن ها هستند ارتباط برقرار می‌ کند. هنگامی که ماژول کنترل موتور اطلاعاتی در مورد سطح اکسیژن در گازهای خروجی دریافت می کند، متوجه می شود که آیا موتور سوخت بیش از حد می سوزد یا سوخت بسیار کمی دارد.

به عنوان مثال، اگر هوای بیشتری نسبت به سوخت در سیلندرهای محفظه وجود داشته باشد، باعث احتراق بدون چربی می شود.

گازهای خروجی که از چنین احتراق ساطع می شوند، اکسیژن بیشتری در خود خواهند داشت. هنگامی که سنسور اکسیژن این موضوع را تشخیص داده و داده ها را به ماژول کنترل موتور منتقل می کند، کامپیوتر تنظیمات مناسب را برای زمان بندی انژکتورهای سوخت و عملکرد موتور انجام می دهد.

به این ترتیب، مخلوط هوا و سوخت در موتور برای اهداف احتراق در بهترین حالت خود خواهد بود.

برترین علائم بد حسگر O2

سنسور اکسیژن جزء حیاتی موتور است. اگر چیزی باعث اختلال در عملکرد سنسور اکسیژن شود، می تواند در کل فرآیند احتراق داخلی اختلال ایجاد کند. سپس می توانید انواع مشکلات را با موتور خود در حین رانندگی تجربه کنید.

خوشبختانه، تشخیص این علائم به اندازه کافی آسان است تا متوجه شوید مشکلی در جایی در موتور شما یا اجزای مربوط به آن وجود دارد.

در زیر ۵ علامت اصلی یک سنسور O2 بد یا فرسوده آورده شده است. اگرچه خراب شدن این سنسور معمول نیست، اما اگر ماشین خود را برای مدت طولانی نگه دارید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

چراغ موتور را بررسی کنید

همانطور که گفته شد، سنسور اکسیژن تأثیر قدرتمندی بر فرآیند احتراق هوا و سوخت دارد. اگر حسگر تشخیص دهد که اکسیژن کمتری در گازهای خروجی پس از احتراق وجود دارد، ماژول کنترل موتور سعی خواهد کرد این مشکل را اصلاح کند.

اما اگر سنسور اکسیژن به درستی کار نکند، ماژول کنترل موتور نمی‌ داند که این مشکل را اصلاح کند. در نتیجه عملکرد موتور کاهش می یابد.

سپس ماژول تشخیص می دهد که نوعی مشکل موتور وجود دارد. این باعث می شود چراغ هشدار Check Engine روی داشبورد روشن شود.

کدهای P0030، P0031، P0130، P0131، P0132، P0133، P0134، P0137، P0140، P0141، P0161 یا P0172، نمونه‌هایی از کدهای عیب تشخیصی هستند که ممکن است نشان دهنده مشکل در حسگر اکسیژن باشد.

مصرف سوخت بد

اگر در هر یک از سیلندرهای احتراق مخلوط هوا و سوخت غنی باشد، به این معنی است که سوخت بیشتری نسبت به هوا وجود دارد. در صورت خراب شدن سنسور اکسیژن، این مورد تشخیص داده نخواهد شد.

در این صورت شرایطی خواهید داشت که در آن سوخت بیش از حد نیاز در موتور می سوزد. نتیجه مصرف سوخت بد و هزینه بیشتر برای بنزین است.

عملکرد ضعیف موتور

هر زمان که در فرآیند احتراق عادی موتور تداخلی وجود داشته باشد، عملکرد موتور ضعیفی را تجربه خواهید کرد. این چیزی است که وقتی سنسور اکسیژن بدی دارید اتفاق می افتد.

در حین رانندگی متوجه خواهید شد که این اتفاق می افتد. با پا گذاشتن روی پدال گاز، شتاب محدود یا اصلا وجود ندارد.

تست انتشار ناموفق

از آنجایی که سنسور اکسیژن در منیفولد سیستم اگزوز قرار دارد، می تواند به کنترل آلایندگی کمک کند. اگر در ایالتی زندگی می‌کنید که نیاز به آزمایش منظم انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، ممکن است در صورت رد شدن در تست آلایندگی، متوجه شوید که سنسور اکسیژن بدی دارید.

ممکن است لزوماً به سنسور اکسیژن مرتبط نباشد، اما به محض اینکه مکانیک بررسی کند که چرا وسیله نقلیه شما در تست شکست خورده است، متوجه خواهید شد.

صداهای موتور

از آنجایی که حسگرهای اکسیژن معیوب به عنوان یک دستگاه آلایندگی مناسب عمل نمی کنند، یک وسیله نقلیه به دلیل عدم کنترل مخلوط هوا و سوخت، با مقادیر بیش از حد کربن در محفظه های احتراق مواجه می شود. به نوبه خود، این منجر به یک مخلوط بدون چربی می شود که باعث ایجاد صداهای تق تق یا پینگ موتور و پیش اشتعال، از جمله موارد دیگر می شود.

این علامت کاملاً مبهم است و لزوماً به معنای بد بودن حسگر O2 نیست (معمولاً به کاربراتور کثیف یا نیاز به کار در سطح بالایی اشاره دارد). با این حال، بررسی وضعیت سنسورها، به ویژه هنگامی که صداها در هنگام بیکاری به وجود می آیند، ارزشمند خواهد بود.

دود مشکی اگزوز

با سنسورهای O2 بد، مقدار هوا و سوخت داخل موتور شما نامتعادل می‌شود، زیرا دستگاه‌ هایی که برای تنظیم هوای ورودی و تحویل سوخت به کار می‌ روند، دیگر آنطور که باید کار نمی‌کنند. در نهایت، این امر بر راندمان احتراق تأثیر منفی می‌ گذارد و منجر به سوخت نسوخته، دود معکوس یا دوده‌ مانندی که از اگزوز خودرو ساطع می‌ شود.

گرمای بیش از حد موتور

گرمای بیش از حد مداوم موتور یکی از علائم کمتر رایج حسگر بد O2 است. بیشتر با مشکلات مربوط به سیستم الکتریکی یا سطح بالایی خودرو همراه است. اما در موارد نادری که مربوط به مشکلات سنسور O2 است، گرمای بیش از حد می تواند تنها یک معنی داشته باشد – مالک خودرو علائم اولیه بد بودن سنسورهای O2 را تا جایی که سنسورها به شدت فرسوده شده اند را رد کرده است و تعویض آن نیز به تاخیر افتاده است.

علیرغم خطراتی که یک موتور گرمای بیش از حد نادیده گرفته شده با خود به همراه دارد، برخی از رانندگان (برخلاف قضاوت بهتر آنها) محدودیت های موجود در سنسورهای O2 خود را افزایش می دهند. متأسفانه برای این علامت، تا زمانی که سنسورهای معیوب تعویض نشوند، از بین نخواهد رفت.

بیشتر بخوانید :  مقایسه سراتو با مزدا 3 جدید از همه نظر

۰۹۱۲۴۲۸۲۳۶۶

۰۹۳۵۷۰۰۸۸۱۰

۰۹۱۹۴۹۱۴۲۹۲

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

اینستاگرام فروشگاه لوازم یدکی نظری          تلگرام فروشگاه لوازم یدکی نظری

استوک یدک اولین و  قدیمی ترین وارد کننده انواع قطعات ماشین های خارجی

5/5 - (1 امتیاز)