وبلاگ
۱۳ تیر ۱۴۰۳

تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ صفر تا صد

تعمیر استارت و دینام ال 90

دینام هنگام استارت زدن خودرو نقش کلیدی در روشن شدن ماشین ایفا می‌کند. استارت نیز با تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی موجب روشن شدن موتور خودرو می‌شود. هماهنگی بین این دو قطعه در هر ماشینی برای روشن روشن آن ضروری است. در این مقاله از گروه استوک یدک اطلاعات مفیدی در خصوص تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ ارائه می‌کنیم. برای خرید قطعات یدکی استوک، ال ۹۰ با مشاورین فروش این مجموعه تماس بگیرید.

معرفی کوتاهی از سیستم استارت ال ۹۰

پیش از آشنایی با مشکلات این قطعه در ال ۹۰ باید با ماهیت و کارایی آن آشنا شویم. استارت ال ۹۰ یک موتور الکتریکی است که با تبدیل نیروی الکتریسیته به مکانیکی به روشن شدن موتور کمک می‌کند. با چرخاندن استارت برق از باتری ال ۹۰ دریافت شده و از سیم پیچ داخل آن عبور می‌کند. چرخ دنده‌های ال ۹۰ از طریق این نیرو به چرخ در می‌آیند و نیروی اولیه مورد نیاز موتور تامین می‌شود. موتور خودرو برای روشن شدن اولیه نیاز دارد تا به دور راه‌اندازی خود برسد. حداقل دور موتور برای روشن ال ۹۰ در حدود ۱۰۰ دور بر دقیقه می‌باشد.

قطعات استارت ال ۹۰

استارت برای انجام وظیفه خطیر خود در ماشین نیاز به همکاری قطعات مختلفی دارد. ایراد در هر یک از این قطعات عملکرد کلی استارت خودرو را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین برای عیب‌یابی و تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ باید با اجزای این قطعات آشنا بود. قطعات استارت L90 شامل:

 • اتوماتیک استارت که جریان الکتریسیته را به سیم پیچ‌ها می‌رساند.
 • پوسته استارت که برای مقاوم بودن از جنس فولاد ساخته می‌شود.
 • زغال استارت نرم و از جنس کربن است و برای ایجاد حوزه مغناطیسی جریان را می‌رساند.
 • دنده استارت منتقل کننده نیروی مکانیکی است.
 • سیم پیچ که وظیفه ایجاد نیروی مغناطیسی را بر عهده دارد.
 • بالشتک که وظیفه احاطه میدان مغناطیسی را بر عهده دارد.
 • آرمیچر کمک می‌کند تا بار منفی در بالشتک القا شود.

می‌باشند. هماهنگی و سلامت تمام این اجزاء برای کارکرد کلی استارت L90 ضروری است.

عیب‌یابی استارت ال ۹۰

بی‌شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خودرو از جمله L90 استارت آن است. عیوب و مشکلات در این بخش موجب می‌گردد تا خودرو روشن نشود. استارتی که روی L90 به کار رفته نسل جدیتر استارت‌های هندلی به شمار می‌رود. این استارت باید به صورت دوره‌ای سرویس و بررسی گردد. در این شرایط هر گونه خرابی در قطعات و اجزای تشکیل دهنده آن به سرعت مشخص می‌گردد. در پروسه تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ گاهی راهی جز تعویض قطعه باقی نمی‌ماند. در صورت نیاز باید این قطعه به طور کامل و یا اجزای معیوب آن تعویض شود. برای خرید استارت ال ۹۰ با کیفیت بالا می‌توانید به بخش محصولات سایت استوک یدک مراجعه کنید.

آشنایی با دینام ال ۹۰

دینام ال ۹۰ وظیفه شارژ کردن باتری و تامین برق خودرو را بر عهده دارد. در واقع برقی که موقع استارت زدن مورد نیاز است توسط دینام تامین می‌شود. به همین خاطر عیوب دینام هم مانند خرابی استارت موجب روشن نشدن ماشین می‌شود. البته دینام به صورت کاملا پیوسته و حتی در زمان روشن بودن خودرو نیز برق تولید می‌کند. دینام‌هایی که روی خودروهای داخلی استفاده می‌شوند از نوع دو زغال و سه زغال می‌باشند. قطعات و اجزای تشکیل دهنده دینام L90 عبارتند از:

 • پولی
 • پروانه خنک کن
 • پوسته انتهایی
 • درپوش جلو
 • دیود
 • آفتامات
 • زغال دینام بلبرینگ

از بین رفتن زغال را می‌توان شایع‌ترین دلیل خراب شدن دینام ال ۹۰ دانست.

عیب‌یابی دینام ال ۹۰

با توجه به اینکه دینام و استارت از اجزاء مختلفی تشکیل شده‌اند خرابی آن‌ها به این اجزاء مرتبط است. بنابراین در بسیاری از اوقات برای تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ باید قطعات خراب را تعویض کرد. سوختن سیم پیچی آرمیچر و تمام شدن زغال دینام شیوع بیشتری نسبت به دیگر عیوب دارد. روند خرابی این قطعه با معیوب بودن آفتامات و از بین رفتن تسمه شدت پیدا می‌کند. اگر چراغ باتری خودرو ال ۹۰ خاموش باشد از نشانه‌های مهم خراب بودن دینام محسوب می‌شود. چنانچه به تعویض دینام در ال ۹۰ نیاز باشد باید دقت کرد که قطعه اصل و باکیفیت جایگزین گردد. دینام خودروی L90 ساخت کشور فرانسه می‌باشد. بررسی این قطعه و پیدا کردن ایراد اصلی آن باید توسط تکنیسین‌های مجرب و در تعمیرگاه‌های مجاز صورت گیرد.

سرویس‌های دوره‌ای ال ۹۰

یکی دیگر از اقدامات مهم برای حفظ سلامت استارت و دینام ال ۹۰ انجام سرویس‌های دوره‌ای می‌باشد. سرویس‌های دوره‌ای کمک می‌کند عمر مفید قطعات ال ۹۰ از جمله استارت و دینام افزایش یابد. بسیاری از افراد تصور می‌کند که تا خودرو سر حال است نیازی به سرویس ندارد. در حالی که انجام دوره‌ای سرویس‌های لازم به کارکرد بهتر خودرو کمک زیادی می‌کند. سرویس‌های دوره‌ای L90 شامل:

 • تعویض به موقع روغن موتور
 • تعویض روغن گیربکس
 • بررسی جلوبندی ال ۹۰
 • بررسی موتور خودرو
 • بررسی و تعویض به موقع شمع‌ها
 • بررسی فشار باد تایرها در L90

می‌باشد. این کار باید توسط تعمیرکاران حرفه‌ای و مجرب که با خودروی ال ۹۰ آشنا هستند انجام گیرد.

خرید استارت و دینام ال ۹۰

برای خرید قطعات یدکی L90 از جمله دینام و استارت باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه شود. چرا که کیفیت این قطعات ارتباط مستقیم با اصل بودن آن‌ها دارد. استارت و دینام با ضمانت اصل بودن در سایت استوک یدک عرضه می‌شود. در این مجموعه قطعات استوک و اصل خودروهای داخلی و خارجی را می‌توانید خریداری کنید. کیفیت بالا و قیمت مناسب از دیگر ویژگی‌های محصولات استوک یدک به شمار می‌روند.

سخن پایانی

راهنمای تعمیر استارت و دینام ال ۹۰ به خوبی نشان‌دهنده اهمیت این دو قطعه می‌باشد. بدون استارت و دینام خودروی L90 حتی روشن نمی‌شود. برای تعمیر و رفع مشکلات این دو قطعه باید به سراغ تعمیرگاه‌های مجاز رفت. همچنین برای خرید استارت و دینام اصل L90 حتما از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. استوک یدک عرضه کننده لوازم یدکی استوک خودروهای داخلی و خارجی در کشور است. این مجموعه با سال‌ها تجربه در این زمینه بهترین کیفیت و قیمت از لوازم یدکی خودروها را ارائه می‌کند.

۰۹۱۲۴۲۸۲۳۶۶

۰۹۳۵۷۰۰۸۸۱۰

۰۹۱۹۴۹۱۴۲۹۲

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

اینستاگرام فروشگاه لوازم یدکی نظری          تلگرام فروشگاه لوازم یدکی نظری

بیشتر بدانید : 

به این مطلب امتیاز دهید
بیشتر بخوانید :  بهترین شرکت های خودرو سازی دنیا